Ladislav Kloknefr


1928‒2007


Diószegský rodák Ladislav Klokner pochádzal z robotníckej rodiny. Bol pokrstený ako Ladislav, ale už od mala ho každý volal Árpád. Po ukončení základnej školy bol učňom obuvníckeho cechu, ale toto remeslo nikdy nevykonával a väčšinu svojho produktívneho života pracoval ako vodič z povolania.
Oženil sa mladý a prvé roky manželstva prežil odlúčený od svojej ženy počas vojenskej služby. Život im však doprial aj veľa pekných spoločných rokov a vychovali spolu tri deti.
Ľudovému rezbárstvu sa začal venovať až v zrelom veku a medzi jeho prvé sošky patril Holič so zákazníkom vytesaný z porobetónového kvádra. Pracoval aj s kameňom, ale najradšej mal drevo. Hovorieval, že drevené sochy pod jeho rukami nežne ožijú. Svoje diela vedel hladiť upravovať ešte mnoho dní po ich skutočnom dokončení.
Inšpiráciu nachádzal v starých knihách, obrazoch ale i v ženskej kráse. Niekoľko sôch zhotovil na objednávku podľa požiadaviek zákazníkov, ale aj vtedy využil svoju fantáziu. Najobľúbenejšou jeho témou boli ženské postavy, ale i poľovnícke, rybárske či náboženske motívy. Okrem trojrozmerných sôch vytvoril aj niekoľko drevených reliéfov. Väčšinu svojej tvorby daroval svojim deťom alebo príbuzným. Mestskému úradu v Sládkovičove daroval súsošie Futbalisti, ktoré je umiestnené v zasadacej miestnosti.
Svojimi dielami si získal uznanie odbornej i laickej verejnosti a na výstavách ľudových umelcov jeho tvorba zožala úspech okrem Slovenska i v Maďarsku a Rakúsku. Titulu ľudového umelca sa za svojho života nedočkal.
Veľmi ťažko znášal smrť svojej milovanej manželky, stratil záujem i o umenie a zomrel krátko po jej smrti v roku 2007.
[Zdroje:
Arpád Klokner, syn a archív rodiny Kloknerovcov]